Kelionės idėjos spalio mėnesį

Kelionės idėjos Spalio mėnesį: Zakopanė, Gdanskas, Praha

Ruduo itin gražus laikas ir pats tas pažintinėms kelionėms – turistų srautai sumažėję, nakvynės ir ekskursijos pigesnės, gamta nusidažiusi įspūdingomis spalvomis, o piečiau nuo mūsų dar ir pakankamai šilta. Spalio mėnesį pabėgti savaitei ar dviems ir pakeliauti yra gera idėja. Bet kur keliauti? Jog nebūtų labai toli, nebūtų brangi šalis ir būtų ką pamatyti? Dalinamės keliomis įdomiomis kryptimis, kur galite nuvykti automobiliu ar mikroautobusu susiplanavę ar nusprendę paatostogauti paskutinę minutę.

Zakopanė ir Tatrų kalnai, Lenkija

Slovakijos pasienyje, Tatrų kalnų pašonėje įsikūrusi Zakopanė, magiškai traukia keliautojus tiek vasarą, tiek žiemos sezonu. Žiemą Zakopanė vadinama kalnų slidinėjimo sostinė, vasarą – traukos taškas mėgstantiems būti gamtoje ir aktyviai leisti laisvalaikį. Tuo tarpu ruduo yra tam tikras pereinamasis etapas – turistų srautai gerokai sumažėja, tad kalnų takuose nebūna spūsčių, oras dar pakankamai šiltas, dienos ne trumpos išbandyti keletą skirtingų pasivaikščiojimo takų Tatrų parke. Čia veiklos randa visi – žygiai į kalnus, stovyklavimas, kopimas uolomis, važinėjimas dviračiais. Mėgstantys ramias ir lėtas atostogas, žygius į kalnus gali pakeisti pasivažinėjimais keltuvais, kurie leidžia pakilti aukštai ir aprėpti visą horizontą – kalnai, ežerai, miškai ir jų nuostabus derinys atsiveria prieš akis.

Orai Zakopanėje

Šiltuoju metų sezonu vidutinė mėnesio temperatūra siekia apie 15 laipsnių šilumos. Vidutinė didžiausia temperatūra gali siekti 20 laipsnių. Žemiausia vidutinė gali būti tik 9-10 laisnių pagal Celsijaus skalę.

Šaltuoju sezonu vidutinė tempetarūra siekia -5 laisnius Celsijaus.

Daugiausiai kritulių Zakopanėje iškrenta šiltuoju metų laiku, nuo Gegužės iki Rugsėjo. Šiais mėnesiais kritilių kiekis siekia 100 mm. Palyginimui Vilniuje šiltuoju metų laiku atitinkamai iškrenta 70-80 mm kritulių.

Šiltuoju sezonu Zakopanėje krituliai fiksuojami kas antrą dieną.

Orai Zakopaneje
Orai Zakopaneje

Nuotraukos iš Aukštųjų Tartrų

Kelionė į Tatrus
Zakopanės kalnai
Rudenį į Zakopanę
Aukštieji Tatrai
Ežeras Tatruose
Kelionė į Zakopanę

Trumpas interviu su profesionaliu gidu į Zakopanę, Tomu Stūgliu.

Tomas Stūglys – profesionalus gidas, dešimtis kartų per metus, vykstantis į Zakopanę, kartu su įspūdžių ištroškusiais keliautojais. Tomas sutiko pasidalinti informacija ir patarimais apie keliones į Aukštųjų Tatrų kalnyną.
 
Kada geriausia aplankyti Zakopanę?
 
Zakopanės kalnuose komfortiškai žygiuoti galime tik labai trumpą laiką. Geriausia rinktis liepos – rugpjūčio mėnesius. Tokiu metu orai išties lepina, tad turėsite galimybę pamatyti visą kalnų grožį. Tuo tarpu rugsėjo – birželio mėnesiais kalnus užkloja sniegas. Net ir ankstyvą rudenį ar visai vėlyvą pavasarį sniego storis vietomis gali siekti iki pažastų, išlieka didelė tikimybė sniego lavinų. Žygiavimui yra būtina speciali įranga ir atitinkami įgūdžiai, tačiau net ir visą tai turint, žygiavimas yra itin ekstremalus ar net pavojingas.
 
Kur geriausia apsistoti?
 
Apsistojimui puikiai tiks Zakopanės miestelis. Nuo miestelio centro nesunkiai pėsčiomis pasieksite Nacionalinį Aukštųjų Tatrų parką, o vakare grįžus, galėsite paskanauti gardžios lenkiškos vakarienės. Miestelyje tvyro autentiška atmosfera, atsiveria gražūs kalnų peizažai. Jei vis dėlto nuspręsite apsistoti šiek tiek toliau, prie Nacionalinio parko yra galimybė palikti automobilį specialioje aikštelėje.
 
Kokias trasas Tatruose rinktis?
 
Miškinga zona baigiasi maždaug apie 1 500 m aukštyje. Tad ją perėję, nepaisant to, kokią trasą rinksitės, turėsite galybę progų pasidžiaugti gamtos grožiu. Visos žygiavimo trasos yra pažymėtos spalvomis. Geltona spalva žymi lengviausias trasas, juoda – sudėtingiausias, pastarosioms įveikti reikės nemažai fizinių jėgų, ištvermės ir retkarčiais net specialių įgūdžių.
 
Pradedantieji gali rinktis aukščiausią kalną – Rysy (2 499 m). Viršūnę galima pasiekti tiek iš Lenkijos, tiek iš Slovakijos pusės. Keliaujant pasieksite keletą kalnų ežerų. Vienas iš jų – Morskie Oko (liet.: Jūros akis). Įdomu, kad ežero pavadinimas kilęs iš legendos, teigiančios, kad ežerą su jūra jungė požeminis kanalas. Tai didžiausias ir ketvirtas pagal gylį ežeras Tatrų kalnuose.
 
Tuo tarpu labiau patyrę, mėgstantys iššūkius ir riziką gali išbandyti savo jėgas kopiant į vieną sudėtingiausių viršukalnių – Świnica (2 301 m). Šis kalnas yra pagrindiniame Aukštųjų Tatrų didžiosios jūros keteroje. Viršukalnę pasiekti galite dviem skirtingais maršrutais, abiem atvejais neskubėdami užtruksite apie 6 – 7 valandas. Pusiaukelėje atsikvėpti galėsite prie Czarny Staw Gąsienicowy ežero. Tai vieta su nepaprastai žavingu peizažu – būsite apsupti keleto nuostabių Tatrų viršūnių (tarp jų Kościelec 2 155 m, Kozi Wierch 2 291 m ir Granaty 2 239 m). Galiausiai, turintys jėgų, nusileidžiant gali pasiekti ir dar vieną viršukalnę – Kasprowy Wierch (1 987 m).
 
Kaip ruoštis ir kaip apsirengti?
 
Ruoštis reikėtų daugiausiai fiziškai. Iki kelionės likus keliems mėnesiams daugiau pasivaikščiokite, lengvai pabėgiokite ar pasivažinėkite dviračiu.
 
Orai kalnuose keičiasi labai greitai, tad ir prognozės būna ne visuomet tikslios. Taip pat net ir vasarą, kai kalnų papėdėje džiugina šiluma, viršukalnėje temperatūra gali siekti nulį laipsnių ar vos teigiamą temperatūrą, tad rekomenduojame su savimi turėti ir šiltesnę aprangą (šiltesnį megztuką ar striukę). Jei užkluptų lietus – turėkite vandeniui atsparių rūbų, specialią apsaugą kuprinei. Kartu įvertinkite, ar lyjant kopti vis dar saugu. Akmenys pasidaro labai slidūs, tad išlieka pavojus nukristi ar susižaloti.
 
Su savimi turėkite užkandžių, pavyzdžiui, energinių batonėlių ar kitų sotesnių užkandžių. Visus restoranėlius ar užeigas rasite tik trasų pradžioje. O keliaujančius kartu su „Varom į kalnus“, žygeivius pavaišinsime pietumis viršukalnėje.
 
Apibendrinsime posakiu, kad kuo aukščiau kopsite, tuo gražesnis vaizdas atsivers ir tuo stipresnis pasitenkinimas apims. Kvapą gniaužiantys kalnai visai čia pat! Gerų įspūdžių!

Ačiū Tomui už patarimus keliaujantiems į Zakopanę. Jeigu turite daugiau klausimų arba norite keliauti kartu su juo, susisiekite tiesiogiai, telefonu +370 623 05856.

Iki Zakopanės apie 11-12 val kelio automobiliu. Pirmąją dalį kelio galima tiesiog važiuoti, tuo tarpu nuo Krokuvos jau galima lėtinti tempą ir daugiau žvalgytis. Ruožas nuo Krokuvos iki Zakopanės su kiekvienu kilometru tampa vis vaizdingesnis: miškai, vis iškylančios kalvos, tolumoje šmėžuojančios kalnų viršūnės. Pačioje Zakopanėje galima praleisti visą savaitę. Jei pakeliui planuojama užsukti į Krokuvą, Veličkos druskų kasyklas, galbūt net ir į Varšuvą dienai ar dviems, tuomet reikėtų planuoti nuo dešimties dienų iki dviejų savaičių atostogas.

Gdanskas, Lenkija

Žavus ir vienas seniausių Lenkijos uostamiesčių, Gdanskas viliote vilioja vasaros metu. Tačiau ir pradėjus vėsti orams jam neįmanoma atsispirti. Siauros gatvelės, įmantrūs senamiesčio pastatai, daugybė muziejų bei nuolat siūlomi kultūriniai renginiai yra tikra atgaiva sielai ištroškusiai pasinerti į istorijos, meno ir kultūros bangas. Rudenėjantis miestas ištuštėja nuo didesnių turistų srautų, tad miesto erdvės atsiveria, galima daugiau pamatyti, o raustantys ir gelstantys medžiai sukuria instagramo vertą selfio foną. Tarp pagrindinių veiklų Gdanske galima išskirti senamiestį ir pasivaikščiojimą jame leidžiant sau pasiklysti. Pažintį su miestu galima pratęsti plaukiojant laivu ar einant karališkuoju keliu. O mėgstantiems viską apžvelgti iš aukštai rekomenduojamas Šv. Mergėlės katedros bokštas.

Gdanskas yra palyginti netoli, vos už 7-8 val kelio. Pakeliui verta užsukti į vieną didžiausių išlikusių plytinių pilių – Malborko pilį. Įspūdinga pilis įtraukta į UNESCO paveldo sąrašą ir pamėgta lietuvių keliautojų. Gdanskas gera kryptis savaitgalio ar ilgojo savaitgalio kelionei su viena ar dviem nakvynėmis. Geriausias laikas – rugsėjis – iki spalio vidurio, kuomet dar galima mėgautis šiluma ir buvimu lauke.

Gdansko vaizdai:

Kelionė į Gdanską
Gdanskas

Praha, Čekija

Pastaraisiais metais Prahos pavadinimas linksniuojamas šalia Paryžiaus, Romos ar Venecijos. Čekijos sostinė vadinama vienu romantiškiausių miestų Europoje. Ir tikrai suprantame tuos, kurie taip mano. Praha nuostabi visais metų laikais. Barokinė, gotikinė, renesanso ir modernioji architektūra susipynusi miesto ribose priverčia aikčioti – už kiekvieno posūkio laukia vis nauji atradimai. Siauros senamiesčio gatvelės kviečia lėtiems pasivaikščiojimams, o įvairūs turai leidžia pažinti istoriją ir miesto kultūrą. Beje, Praha, tai ne tik romantiški pasivaikščiojimai, įspūdingas Karolio tiltas ir stilingos lauko kavinės. Čia verda gyvenimas – būtina užsukti į vietinius pub‘us, kavines ir restoranus, išbandyti vietinį maistą ir gėrimus, aplankyti muziejus ir praleisti vakarą lėlių teatre. Praha – įspūdingas didmiestis, kuriame tikrai yra ką veikti tiek norintiems dozės kultūros, tiek norintiems aktyviai praleisti laisvalaikį, tiek gurmanams.

Kelionė iki Prahos automobiliu trunka apie 12-13 val. Logiškas sustojimas būtų Varšuvoje, o planuojant ilgesnes atostogas, galima sujungti Zakopanės ir Prahos maršrutus – tokiu atveju galima jau susiplanuoti 2-3 savaičių turą, kurio metu papildomai galima sustoti ir kituose mažesniuose miesteliuose.

Veikti rudenį tikrai yra ką! Ir geriausia planuoti iš anksto. Jei prie jūsų norės prisijungti daugiau žmonių – visada galite išsinuomoti mikroautobusiuką ir keliauti su kompanija.

Tau taip pat gali patikti

Palikti atsiliepimą